CO JE TO KOUČINK?

Koučink je rozvojová metoda, kdy kouč pomocí vhodně položených otázek provází klienta  jeho tématem a podporuje tak individuální řešení a rozvoj klienta. Koučovací rozhovor spustí u koučovaného  myšlenkový proces uvědomění. Klient přichází s tématem, které chce řešit, a odchází s novým vhledem a s akčními kroky. Kouč je zodpovědný za proces rozhovoru a koučovaný za změny, které v oblasti svého tématu učiní. 

Příklad z praxe:

Jak se naučit jezdit na kole? 

Pokud si najmete...

...terapeuta, aby vás naučil jezdit na kole: Terapeut vám pomůže odhalit, jaké máte zábrany v tom, abyste si na kolo sedli. Rozebere s vámi minulost, najde spojitost mezi dosavadními zkušenostmi a jízdou na kole a zjistí, jaké vaše frustrace z toho mohou pramenit. Ty se pak pokusí před vaším nasednutím na kolo nejprve odstranit. 

...konzultanta, aby vás naučil jezdit na kole: Konzultant vám přinese nádherný manuál s přesným popisem, jak na kole jezdí Lance Armstrong. O cyklistice se dovíte téměř vše, dostanete katalog nejnovějších modelů kol a barevný kalendář s vyznačenými termíny Vuelty a Tour de France. Konzultant vám vysvětlí princip ježdění na kole ze všech úhlů pohledu, které si budete přát. Poté konzultant odejde a vrátí se za šest měsíců, aby zjistil, jak jste mezitím uspěli.

...mentora, aby vás naučil jezdit na kole: Mentor vás podrobně seznámí s vlastními zkušenostmi, když se na kole kdysi učil jezdit on. Popíše vám, jak nasedal, kde všude spadl a co všechno musel podniknut, než se na kole správně udržel. Poté bude se zájmen sledovat, jestli děláte stejné chyby. Bude vás opravovat a povede do té doby, dokud nebudete schopni jeho styl jízdy na kole dobře zvládat.

... kouče, aby vás naučil jezdit na kole: Kouč se vás nejprve zeptá, co a proč se chcete naučit. Pak vám přidrží sedlo a okamžitě vás nechá nasednout. Bude pevně přesvědčen o tom, že to dozajista brzy zvládnete, bude vás povzbuzovat a bude-li třeba, ochotně poběží pro přídavná kolečka. To, že on sám nikdy na kole neseděl, se možná nedovíte ani poté, co vesele svištíte k obzoru, zatímco on udýchaně zůstane stát u cesty s přídavnými kolečky v ruce.Vyplňte všechny potřebné údaje a já se vám ozvu co nejdříve zpět.